Co je to mindfulness a jak ho využít v každodenním životě

Mindfulness je v Objevovně hojně používané slovo. Co to ale znamená? Jedná se o cestu, která pomáhá lépe zvládat stresové situace i své emoce a dovoluje prožívat více radosti v každodenním životě. Mindfulness, neboli všímavost a zaměření se na přítomný okamžik, pomáhá v orientaci chaosu našich běžných dnů a hledání pevné půdy pod nohama.

články_fotkyProžívání přítomnosti

Kde se ale mindfulness vzalo? Přišel s tím Jon-Kabat Zinn, který založil program Mindfulness-Based Stress Reduction (MBSR). Tento člověk definoval mindfulness jako záměrně neposuzující pozornost a uvědomění v přítomném okamžiku. To v podstatě znamená, že se jedná o techniku, která dovoluje plně prožívat přítomnost, rozvíjet nadhled a objevit, co se v právě odehrává.

Každodenní praxe všímavosti

Proč se touto technikou zabývat? Jednoduše proto, že se díky ní můžete stát odolnější proti stresu, snížit své úzkosti nebo lépe zvládat emočně náročné situace. Je dokázáno, že mindfulness pomáhá i při soustředění a zlepšení paměti, proto rozhodně stojí za vyzkoušení. 

Jak začít s mindfulness v každodenním životě? 

Začněte meditací: naladění se na tvoření můžete začít krátkou meditací. I když se vám možná vybaví lotosový sed, může jít jen o krátké zastavení se, zavření očí a dlouhý nádech a výdech. 

Pozorujte své myšlenky a emoce: začali jste tvořit? Pak si všímejte i svých emocí a myšlenek, které přichází. Zaměřujte se pouze na to, co děláte a zkuste nepřemýšlet nad minulostí či budoucnem. 

Napojte se na přítomný okamžik: soustřeďte se na každý tah štětcem, strukturu papíru, chuť čaje, který jste si připravili či hudbu, kterou posloucháte. Zapojte všech pět smyslů a prožívejte přítomnost.

Zkoušejte různé techniky: ne každá výtvarná technika pro vás může být to pravé. Vyzkoušejte proto více variant a hledejte to, co je vašemu srdci nejbližší. Díky tomu si celý proces skutečně užijete a nebudete se zbytečně trápit.

Chce to trpělivost: možná hned nepřijde inspirace. Možná se budete muset chvíli učit, než začnete s výtvory podle své fantazie. Buďte otevření novým zkušenostem a dovolte si jen tak plout.

 

Mindfulness nám umožňuje žít plněji a s větší radostí. Věřím, že vám tato metoda pomůže zvládat každodenní stres i náročné emoce.