Tvoříme společně: Jak najít svou barevnou paletu?

Pro mnoho začínajících i pokročilých autorů je výběr ideální barevné palety klíčovým krokem při tvorbě uměleckých děl. Každá barevná kombinace může vyvolat jiné emocionální reakce a komunikovat různá poselství. Jak tedy najít tu pravou barevnou paletu pro svou tvorbu? To si povíme v dnešním dílu seriálu Tvoříme společně.

Pozoruj nejbližší okolí

Projdi se po oblíbených koutech domu či bytu, po zahradě, dvorku či nádvoří a hledej barvy a jejich kombinace, které přitahují tvé oči a dělají dobře i tvé duši. Máš oblíbený hrnek, který nedáš z ruky? Zajímavou květinu na zahradě, která ti dělá radost při každém pohledu na ni? Pozoruj jejich barevnou paletu a to, jak se jednotlivé odstíny vzájemně doplňují. 

Vytvoř si koláž z časopisů

Schraňuješ oblíbené noviny a časopisy nebo třeba tištěné materiály z výstav či festivalů? Prolistuj se jimi a vystřihni si z nich vše, co tě na první pohled zaujme. Může jít o barvu, vzor, struktury nebo i typ písma, který bys chtěl*a v rámci svého díla použít. Až budeš mít hotovo, stačí z jednotlivých výstřižků vytvořit několik malých koláží, které si můžeš nalepit do svého skicáku jako inspiraci pro budoucí tvoření.

články_fotky (2)

Mícháš, míchám, mícháme

Je tvůj skicák plný barevných koláží a zajímavých textur? V tom případě si vezmi do ruky štětec, barvy a paletu a hurá do míchání, protože teď jdeme najít k jednotlivým barvám na odstřižcích ten správný barevný odstín. Nezapomeň doplnit i psané poznámky, jak jsi docílil*a určitého odstínu nebo jiné důležitosti, které tě zrovna napadají.

Inspirace všude kolem

Inspirovat se nemusíš jen ve svém okolí, ale třeba i na barevných paletách jiných umělců. Můžeš navštívit nějakou výstavu a vyfotit si dílo, které tě inspiruje, což může poskytnout nové nápady a perspektivu při hledání vlastní barevné palety. Poté stačí opakovat celý postup z předchozího bodu a zakreslit si do skicáku barevnou paletu, která se objevuje na vyfoceném díle.

Nezapomeň na experimentování

I když je dobré mít nějaký plán a namíchané barvy, nezapomeň občas experimentovat. Neexistuje totiž jedna správná barevná paleta pro každého, a tak si dovol zkoušet nové kombinace i výtvarné techniky

Věřím, že si celý proces užiješ a budu ráda, když se ti budu moct kouknout pod ruce. Tvorbu tvé barevné palety můžeš sdílet pod #tvorimsobjevovnou na Instagramu nebo třeba ve facebookové skupině.