Umění jako terapie: Jaké kreativní aktivity mohou být součástí terapeutického procesu?

V dnešní době je duševní zdraví stále častějším tématem diskusí i terapeutických přístupů. Kromě tradičních terapeutických technik existuje i mnoho kreativních aktivit, které mohou být pro mnohé osvobozující a velmi terapeutické. Jak je to možné? Tvořivé aktivity nám totiž umožňují ztratit se v procesu a zapomenout na naše stresy a problémy, díky čemuž se jedná o velmi meditativní a mysl uklidňující proces.

Co to vlastně znamená, když mluvíme o arteterapii? Jedná se o přístup, kdy se kreativní procesy používají jako součást terapie s cílem pomoci lidem s různými duševními problémy, včetně úzkosti či deprese. Tyto aktivity mohou pomoci vyjádřit emoce, zlepšit sebedůvěru, tvořivost a pomoci vytvořit pozitivní změny v životě jedince. 

Arteterapie není výmyslem moderní doby, ale je podpořena mnoha různými odbornými studiemi - jedna studie z roku 2016, publikovaná v Journal of the American Medical Association, zjistila, že arteterapie může snížit úzkost a deprese u pacientů s rakovinou. Další studie ukazují, že arteterapie může pomoci pacientům s mentálním postižením, jako je autismus a ADHD nebo pacientům s poruchou příjmu potravy či poruchami osobnosti, kterým pomůže zlepšit komunikaci, sociální interakce, zlepšit stávající vztahy a prohloubit sebeúctu - je tedy patrné, že arteterapie může být účinným způsobem, jak zlepšit psychické i fyzické zdraví pacientů v různých klinických i neklinických prostředích.

Tip: Přečtěte si rozhovor s terapeutkou Karolínou Dobšíčkovou - najdete ho zde.

Kreativní aktivity, které se v terapii využívají, jsou různorodé a mohou být přizpůsobeny potřebám i schopnostem klienta. Mezi ně patří například malování, kreslení, sochařství, keramika, kaligrafie, hudba, tanec, psaní, fotografování a mnoho dalšího. Tyto aktivity mohou být prováděny jak s odborným terapeutem, tak i samostatně doma nebo v rámci různých kreativních kurzů.

Nemusíte být nadaným umělcem, abyste mohli využít výhod arteterapie - někdy mohou být pro naše duševní zdraví prospěšné i jednoduché malířské nebo kreslířské techniky. Například díky kreslení obrázků či mandal můžeme skvěle zpracovat různá traumata, jelikož tyto techniky umožňují vyjádřit své emoce a pocity i bez mluvení. 

Kreativní aktivity jsou účinným způsobem, jak zlepšit naše duševní zdraví a zvládnout stres, úzkost i deprese, proto je dobré zakomponovat do každodenního života. Zkuste si najít nějaký koníček, který vás bude bavit a začleňte ho do svého každodenního režimu. Vhodnou variantou je i vyhledání terapeuta, který pracuje s tvořivostí jako terapeutickou technikou, díky čemuž vám může pomoci najít ty nejlepší způsoby, jak arteterapii používat pro zlepšení vašeho duševního zdraví.

IMG-6345

Teď už ale více prakticky - existuje mnoho tvořivých technik, které mohou být součástí terapeutického procesu, a mnoho z nich lze provádět i doma. Které to jsou?

  • Malování

Malování může být velmi uklidňující a terapeutické. Nemusíte být umělec, abyste si užili malování - jednoduše si vezměte papír a barvy a nechte svou kreativitu volně plynout. Můžete zkoušet různé techniky a styly, ať už jde o abstraktní nebo konkrétní zobrazení.

  • Psaní deníku

Psát si deník může být velmi užitečné při zvládání úzkostí a deprese - zaznamenávejte své pocity, myšlenky a třeba pak více porozumíte svému prožívání a budete vědět, co vám pomáhá a co naopak zhoršuje vaše duševní zdraví.

  • Modelování

Vytvoření modelu z hmoty nebo plastelíny může být velmi uklidňující a zábavné. Můžete vytvářet abstraktní nebo konkrétní objekty a zkoumat různé formy a textury - tak hurá k plastelíně!

  • Kaligrafie

Při kaligrafii se soustředíte na tvorbu písmen a na samotný kreativní proces, což může být velmi uklidňující a meditativní, čímž můžeme snížit hladinu stresu. Tento proces umožňuje lidem vytvářet něco krásného a estetického, což může posílit pocit úspěchu a sebedůvěry. 

  • Ruční práce

Další tvořivou technikou může být pletení, vyšívání nebo háčkování. Tyto aktivity mají terapeutický účinek, protože pomáhají zklidnit mysl a soustředit se na jednu konkrétní věc. Navíc, výsledek, jako je například vyrobený šátek nebo vyšitý ornament na košili, může přinést pocit uspokojení a úspěchu.

Je důležité si uvědomit, že umění jako terapie není náhradou za tradiční terapeutické přístupy, ale spíše doplněním a rozšířením terapeutického spektra. Pokud cítíte, že se váš psychický stav nelepší ani přes zařazení vlastních opatření, je důležité navštívit odborníka, který vám včas pomůže.