V procesu: Tereza Konupčíková

Tereza Konupčíková je ilustrátorka, kterou můžeš znát pod značkou Drobnosti. V našem rozhovoru mluvíme třeba o tom, jak mateřství proměnilo její tvorbu nebo co dělá, když se jí zrovna nedaří. Tak si uvař čaj nebo kávu a užij si tento drobný rozhovor.

Vaše ilustrace můžeme obdivovat v knihách, na reklamních produktech, na Vašem Instagramu a dokonce vznikla i malá kolekce triček. Když se vrátíme na úplný začátek, co vás přivedlo k tvorbě?

Tvořím od malička, takže tím původním impulsem byla obyčejná potřeba něco tvořit, zaznamenat. Bavilo mě kreslit si svůj vlastní svět. Až po maturitě přišla myšlenka na to, že by to celé moje drobné kreslení mohlo opravdu zajímat lidi a já to mohla využít k práci.

Na Instagramu sdílíte drobné glosy z rodinného života, vznikla dokonce i kniha. Považujete tvorbu za určitý druh terapie?

Někdy ano. Ale není to pro mě nutnost, vše vykreslovat. To bych se při mém nedostatku času pro cokoliv asi zbláznila.

Rozumím. Přesuňme se prosím k vašemu tvůrčímu procesu. Máte nějaké konkrétní rituály nebo návyky, které vám pomáhají se do něj dostat?

Nemám času nazbyt, takže pro nějaké rituály není čas. Musím ale uznat, že se mi špatně pracuje v nepořádku. Musím mít uklizeno, abych mohla s klidnou hlavou pracovat.

Takže můžete tvořit jen doma nebo se dokážete přizpůsobit kdekoliv?

Je mi to jedno. Pracuji kde se dá.

Při povídání o tom, co Vás obklopuje, nemůžeme nezmínit Vaše dvě děti. Změnil se nějak přístup k tvorbě v rámci mateřství? 

Určitě. Dokážu mnohem intenzivněji pracovat v krátkém čase. Pracuji díky tomu s větší lehkostí, když nemám čas na prostoje a příliš dlouhé přemítání o obrázku.

tereza_stul

zdroj: IG Drobnosti

Pojďme prosím více do praxe. Jak byste popsala svůj tvůrčí proces od nápadu k hotovému dílu? Hraje v něm nějakou roli i improvizace?

To se odvíjí podle toho, na čem zrovna pracuji. Při práci s knihou se mi hned při čtení textu objevují v hlavě obrazy. Jindy přichází inspirace z krátkých momentů našich obyčejných životů nebo atmosfér.

Jak tedy pracujete, aby vzniklo přesně to, co si představujete? Vedete si nějaký deník nápadů nebo něco podobného?

Mám všude skicáky, ale v jejich vedení se musím ještě hodně zlepšovat. Před tím než začnu pracovat, vždy kreslím skicy a vybírám tu, která mi sedí nejvíc. 

Mění se Váš tvůrčí proces v závislosti na tom, co konkrétně malujete nebo je vždy stejný?

Myslím, že je vždy stejný.

Vím, že se nyní zabýváte zejména digitální ilustrací, nicméně přesuňme se k papíru. Jaké výtvarné techniky jste zkoušela a které Vás baví nejvíce?

Digitální ilustrace je pro mě mnohem dostupnější při denním tornádu s dětmi, ale pracuji s papírem pořád, jen je na to potřeba větší klid. Mám ráda akvarel a kvaš. Nedávno jsem si ale mohla vyzkoušet i koláž a je to rozhodně něco, čemu bych se ráda věnovala víc.

Chápu, koláž je skvělá technika. Jaké výtvarné potřeby nesmí chybět na Vašem pracovním stole?

Tužka a guma.

To se dost pojí s papírem - co Vám přináší tvoření na tento materiál(ať už v pozitivním či negativním smyslu)?

Já vlastně nevím, je to pořád něco co potřebuju dělat, ať’ už jde o práci nebo jen skicování. Naplňuje mě to a neumím si představit, že nekreslím.

tereza_konupcikova_1

zdroj: IG Drobnosti

Jakým způsobem se vnitřně vyrovnáváte s chybami nebo neplánovanými změnami během tvorby?

Obrečím to, odložím to a začnu znovu.

A co děláte ve chvílích, kdy se nedaří? 

Dám si pauzu.

Máte nějaký vztah k dokončeným dílům? Považujete nějaký z nich za nejdůležitější?

Přijde mi, že když se na obrázky dívám s odstupem času, tak vidím vždy prostor pro zlepšení a nedokonalosti, které bych teď už udělala jinak. Ale asi bych žádný z nich nemohla třeba vyhodit, pořád to beru jako svoji cestu tvorby a vývoj. 

Rozumím. Jsme na konci našeho rozhovoru a mě by zajímalo, co byste poradila začínajícím tvůrcům?

Tvořit, dokud tě to dělá šťastnějším.

Untitled_Artwork7

zdroj: IG Drobnosti

* Tento rozhovor proběhl v rámci mého projektu V procesu, kde řešíme (nejen) pohled na tvorbu jednotlivých autorů a jejich tvůrčí proces. 

Chceš začít tvořit i Ty? Podívej se na mé výtvarné sady, které jsou zaměřeny na kreativní proces, nikoliv na výsledek a zkoušej nové výtvarné techniky.