5 tipů, jak tvořit i při omezeném čase

Ať už jste na mateřské dovolené, máte hromadu povinností do školy nebo nekonečný to-do list v práci, vždy je co dělat - život moderního člověka je totiž plný hektických rozvrhů, termínů a povinností. V takových situacích se kreativní projekty mohou zdát nedosažitelné, ale pravdou je, že i při omezeném čase lze vytvořit nádherné věci. Jak toho ale dosáhnout? Na to se podíváme v dnešním článku.

Návrh bez názvu (1)

Sbírejte nápady

Někdy nastane situace, kdy máte puzení něco vytvořit, nicméně není čas ani prostor nebo naopak nevíte, do čeho se pustit. Zaznamenávejte si své nápady a vize, např. do poznámek v telefonu, který máte určitě vždy po ruce. Ať už jste právě vymysleli dokonalý verš nebo jste se inspirovali k tvorbě linorytu, díky poznámkám budete vždy vědět, co byste chtěli vytvořit, až budete mít chvilku času. Skvělou pomůckou je i nástěnka na Pinterestu či Instagramu, kam si můžete ukládat inspiraci na později.

Pokud to jde, plánujte

Plánování je klíčové. I když je život v mnohém nepředvídatelný, jistě víte, kdy zhruba vaše děťátko spí nebo kolik času máte mezi jednotlivými schůzkami. Udělejte si pořádek ve svém rozvrhu a pokud je tvoření vaší prioritou, jistě si na něj najdete čas. O tom, proč byste měli tvorbu zařadit do svého dne jsem se rozepsala zde.

Využívejte i krátký čas

Usnulo vám dítě? Máte pauzu mezi přednáškami nebo sedíte v tramvaji na cestě z práce? To jsou přesně ty momenty, kdy je možné si na chvíli oddechnout, vypustit veškerý stres a věnovat se sami sobě. Možná to bude deset minut, možná třicet, nicméně i během tohoto času je možné vytvořit něco skvělého a pobavit se při tvoření. Navíc, omezené množství času může povzbudit vaši kreativitu a vést k unikátním výsledkům.

Nebojte se nechat dílo rozpracované

Není potřeba vše dodělat ihned, nebojte se své dílo nechat rozpracované třeba i několik dní. Možná nebudete mít chuť danou věc dopracovat, tak jej v klidu odložte a vrhněte se na jiný projekt nebo si dejte pauzu. Při náročnějším rozvrhu může pomoci i zmenšení formátu, díky kterému můžete dílo dokončit v kratším čase a posílit své sebevědomí dokončením díla.

Nesnažte se o dokonalost

Pamatujte, že nejde o dosáhnutí dokonalosti, ale o proces tvoření, který pomáhá snížit stres nebo zlepšit náladu a posílit sebevědomí. Je možné, že nic nepůjde podle plánu, budete muset několikrát odběhnout za plačícím dítětem nebo se protáhne čas přednášky a zhroutí se vám váš rozvrh. Na nic netlačte, nechte se vést chutí něco vytvořit a věřte, že aspoň krátký čas se vždy najde - a když ne, zítra je taky den. Jak na sebe nebýt tak přísní a odložit perfekcionismus najdete tady.

I když máte omezený čas, je dobré nepřestávat tvořit. V těchto chvílích mohou pomoci malé kroky a pravidelná praxe, která vás může dovést k velkým výsledkům. Dopřejte svému duševnímu zdraví vzpruhu a nasedněte na vlnu tvorby, třeba s našimi výtvarnými sadami. Nezapomínejte, že proces tvorby je stejně důležitý jako konečný výsledek a že každý kreativní úspěch, ať už malý nebo velký, je důvodem k oslavě.