Arteterapie a mindfulness v jednom, aneb výhody MBAT

Možná to znáte - myslíte na minulost či budoucnost a přítomnost vám proniká mezi prsty. Na vzpomínání či plánování budoucna není nic špatného, nicméně prožít většinu dní v myšlenkách mimo přítomnost s sebou může nést zbytečný stres. Takové situace dokáže poléčit nejen mindfulness (neboli všímavost a orientace na přítomný okamžik), ale i arteterapie. Oba pojmy ti možná něco říkají, nicméně znáte koncept MBAT, který tyto dvě metody spojuje?

Blog (1)_1

O co se jedná?

MBAT je relativně nový koncept, který kombinuje výhody tréninku všímavosti a arteterapie. Přišla s ním psycholožka a spisovatelka Laura Rappaport, a to v roce 2009, kdy ho popsala v rámci své knihy “Mindfulness and the Arts Therapies: Theory and Practice” (k dostání např. na Amazonu). 

Boj s depresí i PPP

A v čem je MBAT vlastně jiné? Jedná se o terapeutický druh léčby, která kombinuje filozofii všímavosti s arteterapeutickým prostředím a díky zapojení tvůrčího procesu je možné prozkoumávat sebe sama mindfulnessovým způsobem. Pomocí empirického výzkumu bylo zjištěno, že tento druh léčby dokáže pomoci nejen od stresu, ale i při PPP, úzkostech či depresích. Výsledkem této terapie může být zlepšení psychické stability, změna vzorců v mozku i vyšší kvalita života.

V jakémkoliv věku

Na této metodě je skvělé to, že ji můžete praktikovat v jakémkoliv životním období. Pokud vaše dítě prochází traumatem či fyzickým onemocněním, může být požádáno např. o namalování sebe sama nebo o nakreslení budoucnosti, což prokazatelně vede k zvýšení odolnosti i soucitu k sobě samým. MBAT může být skvělou pomůckou i v rámci paliativní péče, kdy bohužel nedochází ke zmírnění fyzických obtíží, ale je možné zvýšit emocionální pohodu a psychickou sílu. 

Tip: Najít čas pro sebe není samozřejmost, proto si ho zkuste naplánovat, např. každý týden na stejný čas. Můžete si vytvořit např. událost v online kalendáři, u které si nastavíte pravidelné opakování a pokuste se tento čas nerušit. Velkou pomocí bude i vykomunikování času s rodinou, abyste si byli jistí, že vás nikdo nebude nijak zásadně rušit. Jak si poskládat den, aby zbyl čas i na tvoření, jsem psala tady.

Důležitost prevence

Proč se ale všímavosti jako takovou vůbec zabývat? I když v žádném případě nemůže laická péče nahradit odbornou pomoc, může to pro vás být aktuálně z různých důvodů snazší, než navštěvovat terapeuta. Jedná se o skvělou formu prevence, proto jistě stojí za to najít v diáři alespoň hodinu týdně pro trénink této techniky a naladit se na sebe sama.

Varianty k vyzkoušení

Vyjádřete svůj vztek: Vezměte si papír o vyšší gramáži a tužku. Na papír napište vše, co ze sebe potřebujete dostat. Poté si do ruky vezměte pastelky, fixy či akvarelové barvy a celý obsah vybarvěte odstíny podle své aktuální nálady. Celý dopis roztrhejte. Pokud chcete pokračovat, můžete z jednotlivých kousků poskládat koláž a nalepit ji na jiný papír.

Přijměte se: Vezměte si papír, tužku či jiné výtvarné potřeby a nakreslete sama. Nešetřete detaily a pokuste se akceptovat veškeré “nedostatky”, které na obrázku budou a které k vám patří. Hledejte v nich krásu a zkuste se na sebe usmát.

Ztvárněte své dny: Máte za sebou náročný týden? Vyjádřete ho pomocí své tvorby. Zvolte barevnou paletu podle uvážení a nechte se vést pouze svou intuicí. Nepřemýšlejte, nehodnoťte, jen se pokuste být naprosto přítomní. Všímejte si, jak se cítíte před a po vytvoření díla.

Vytvořte koláž: Vezměte si do rukou fotografie, výstřižky z novin či časopisů a vytvořte koláž, která bude odrážet vaše aktuální rozpoložení, ať to emoční či fyzické - může jít o deník i jednorázové dílo. Při tvorbě se pokuste zapojit všech pět smyslů - co právě teď cítíte? Jaký materiál máte v rukou? Jaký čaj právě pijete? 

Vyzkoušet tuto metodu v domácích podmínkách není nijak složité, stačí vám jen čas, chuť a výtvarné potřeby podle vašich preferencí

Zdroje:

Meghani SH, Peterson C, Kaiser DH, Rhodes J, Rao H, Chittams J a kol. Pilotní studie intervence arteterapie založené na všímavosti u ambulantních pacientů s rakovinou. Am J Hosp Palliat Care. 2018 září;35(9):1195–200. DOI: 10.1177/1049909118760304 

Prioli KM, Pizzi LT, Kash KM, Newberg AB, Morlino AM, Matthews MJ a kol. Náklady a účinnost arteterapie založené na všímavosti oproti standardní skupině na podporu rakoviny prsu pro ženy s rakovinou. Výhody léků Am Health. 2017 září;10(6):288–95. DOI: 10.1016/j.jval.2014.03.524 

Arteterapie Wei M. Mindfulness může snížit depresi a úzkost