O kreativitě s Michelle Losekoot

michelle

Kreativita je velké téma, které se prolíná do všech možných oblastí - ať už píšete, malujete, kreslíte nebo vykonáváte jinou tvořivou činnost, budete ji potřebovat rozvíjet. S tématem kreativity je pro mě velmi spjata Michelle Losekoot - virtuální vypravěčka, která stojí za projektem Posviť si, knihami Bez jablka a Jak na sítě nebo obsahovými seriály #okreativitě a #načteno. Michelle je velmi inspirativní člověk, proto jsem se ji rozhodla vyzpovídat třeba o tom, kde čerpá inspiraci nebo jak u ní probíhá kreativní proces.

Vnímám Vás jako ženu, která hodně čte, umí skvěle vyprávět, psát a nebojí se mluvit o těžkých tématech. Zapomněla jsem na něco, co je pro Vás důležité?

Tyhle věci, které vyjmenováváte, jsou všechno v nějaké míře věci profesní. Ty jsou pro mě určitě důležité, nicméně důležitější jsou věci osobní - vztahy a zážitky s mými nejbližšími, sebepéče, seberozvoj atd.

Z Vašich předchozích rozhovorů jsem pochopila, že nečekáte, až přijde múza, ale jdete jí aktivně naproti. Jak dlouho jste šla nejdéle?

Já vlastně nic jiného nedělám, než že chodím múze naproti, takže už jsem toho nachodila opravdu hodně. Ono totiž sedět na gauči a čekat, až vás něco napadne, většinou nic nepřinese. Když ale přistoupíte na myšlenku, že kreativita je řemeslo a vymýšlení nápadů je proces, můžete ten čas, kdy byste jindy jen čekali na múzu, strávit daleko efektivněji. Třeba tím, že začnete ten proces následovat a pomůžete si mnoha kreativními technikami.

Ve své práci používáte hodně hlavu a otevřeně mluvíte i o otázce vyhoření či workoholismu. Je nějaká činnost, u které vypnete, abyste si udržela klid na duši?

Myslím, že by se ve veřejném prostoru mělo s pojmem vyhoření nakládat opatrněji. Já se na to období zpětně koukám tak, že jsem prostě dlouhou dobu moc pracovala a pak mě to přestalo bavit. Lidé, kteří vyhoří, se z takové diagnozy léčí dlouho a velmi těžce, vzhledem k závažnosti toho stavu bych tedy tuhle svou životní fázi tak nenazvala. Myslím, že lidé, kteří hlasitě hlásají do světa (a přednášejí o tom na konferencích), jak už šestkrát vyhořeli, vůbec neví, o čem mluví. 

Workoholik jsem byla a mám se před tím na pozoru dodnes. Myslím, že mi to docela jde, ale i přesto je pro mě po pár letech stále největší výzvou do toho kolotoče nespadnout znovu. Někdy je těžké odolat všemu, co byste mohli a chtěli dělat.

Na Pickey vytváříte články o kreativitě. Co Vás na tomto tématu stále tak oslovuje?

Kreativita je základní složkou přežití, sebenaplnění i spokojenosti. Abyste se mohli vyvíjet a rozvíjet, musíte být kreativní. Musíte vidět možnosti a propojení ve věcech, ve kterých je možná ostatní nevidí. A to jde využívat různými způsoby, nejen v uměleckém světě, ale i v každodenním fungování.

Kde čerpáte inspiraci pro svou tvorbu?

Hlídám si, co si pustím do hlavy. Mám vybrané zdroje informací a víc si k sobě pustím jen v případě nějaké nenadálé situace. Čtu, poslouchám podcasty, hudbu, odebírám newslettery od pár inspirativních lidí, jsem hodně sama a hodně čumim do zdi.

Jak u vás probíhá tvůrčí proces? Je jiný u každé disciplíny, které se věnujete nebo jste spíš konzistentní a postupujete podobně?

Můj tvůrčí proces záleží na tom, do čeho se chci zrovna pustit. Když vymýšlím něco nového (např. název nějakého projektu), následuju klasický kreativní proces - definuju si zadání, sbírám informace, kontext, vymýšlím nápady, vyhodnotím to a ověřím to. Když jdu např. psát text, sesumíruju si nejdřív odpovědi na základní otázky: Pro koho to píšu? Jaký spolu máme vztah? Proč to píšu? Na jaké platformě to bude? Co je cílem? Jaké informace k tomu potřebuju? a pak jdu teprve psát.

Když se člověk rozhlédne, vašich aktivit není úplně málo. Co děláte, když cítíte, že je na čase zpomalit?

Jdu spát, do sauny, nebo na procházku. Moje štěstí je, že většina mých současných projektů jsou zároveň moje dozdrojovávací aktivity.

Objevovna je o hledání sebe sama, své kreativity a toho, co nás baví. Doporučila byste nějaké knihy, které si rozhodně musíme přečíst, když v těchto otázkách tápeme?

Určitě mě dost bavily The Runaway Species, The Art of Creative Thinking, Zig Zag a Creative Confidence.

Jaké téma je pro Vás aktuálně důležité?

Stále mě drží ta samá témata: kreativita, péče o hlavu a duši, knihy, komunikace a umění být sám sebou.